Kam v Starom Meste … do prírody

 
Staré Mesto môže na mnohých pôsobiť ako mestská časť ktorá je preľudnená, hlučná a nie sú
v nej miesta na relax. Nie je to pravda, môžeme tu nájsť množstvo pokojných miest, na ktorých zabudneme, že sme v centre rušného mesta. Dokonca aj krátky pobyt v prostredí s množstvom zelene nám zlepší náladu a dokáže nás nabiť energiou. Skúšali ste sa už naobedovať v jednom z hlavných bratislavských parkov? Som presvedčený, že späť do práce prídete naladení pozitívnejšie ako vaši kolegovia.
 
Horský park je jedinečné miesto, ktoré sa nachádza v strede mesta, zároveň však zachováva
nedotknuté prostredie a bohatú faunu a flóru. Začal vznikať už v období rozvoja mesta po rakúsko-uhorskom vyrovnaní pod hlavičkou Prešporského mestského okrášľovacieho spolku. Ten vznikol v roku 1968 a jeho podpredsedom bol mešťanosta Henrich Justi. Najväčším projektom spolku bol Horský park, v ktorom išlo o to, aby sa citlivo upravilo vtedajšie lesné prostredie so zachovaním terénu. Boli tu osadené lavičky a vybudované cestičky, ktorých základný charakter zostal zachovaný dodnes. Dva altánky, narazené studne , kovová rozhľadňa na Murmanskej výšine, množstvo vtáčích búdok a kŕmidiel a dokonca tabuľky s básňami miestnych básnik dotvárali charakter miesta určeného na oddych. To bol základ, ktorý vyformoval Horský park až do jeho dnešnej podoby. Niektoré z pôvodných guľatých lavičiek sa zachovali až dodnes. Soltzova lavička, ktorá sa nachádza priamo pred horárňou, má viac ako 100 rokov a pripomína bohatú históriu Horského parku.
 
V súčasnosti je lesopark chráneným areálom so štvrtým stupňom ochrany. Rozprestiera sa na rozlohe 22 hektárov a nachádza sa v ňom viac ako 150 druhov drevín. Najväčšie z nich sú metasekvoje, ktoré sa nachádzajú v západnej časti parku. Vysoké sú viac ako 30m a obvody kmeňa dosahujú takmer 2,5m. V parku môžeme nájsť exotické listnaté a ihličnaté stromy (napr. ginko, tis), ktoré boli vysadené koncom 19. storočia.
 
Aktívne je využívaný psíčkarmi, ktorí nemajú v Starom Meste toľko priestoru, ako by
potrebovali. Na svoje si prídu aj športovci, ktorí chodia do Horského parku zdolať známu výzvu a vybehnúť Majakovského schody (je ich 242), čím prekonáte prevýšenie takmer 40m. Začínajú pri Horárni a dovedú vás na ulicu Francúzskych partizánov. Každoročne v máji sú organizované preteky Milá míľa, ktoré vedú stabilnou trasou Horským parkom. Tento rok sa budú konať 15.mája – v nedeľu – a sú určené pre všetkých, vrátane detí do 6 rokov a úplných bežeckých začiatočníkov (kategória LAMA). Trasa pretekov je značená počas celého roka na stromoch aj na drevených stĺpikoch označených písmenom, bežci v tréningu tak môžu sledovať svoju výkonnosť.
 
V roku 1994 vznikla Nadácia Horský park, pretože hrozilo, že v horárni vznikne herňa s hracími automatmi. Odvtedy sa horáreň na Lesnej ulici zmenila na nepoznanie. V kaviarni si môžete dať teplý čaj alebo studené pivo, deti sa povozia na poníkovi Nike alebo môžete objavovať zákutia a históriu Horského parku sledujúc Edukačný chodník.
 
Je veľa dôvodov navštíviť Horský park. Staromešťania tvrdia, že najkrajší je na jar a na jeseň, ale svojím čarom vás určite zaujme v každom ročnom období, preto som si istý, že patrí ku komfortu bývania, relaxu aj rodinnému životu v našom hlavnom meste.
 
Štefan Dolinay,

cetifikovaný realitný maklér v RE/MAX Diamond

pre radu volajte: 0944 333 983

Horský park

Majakovského schody

Soltzova lavička